Nowe wymagania dotyczące funkcjonowania firm pożyczkowych

Firmy pożyczkowe udzielają klientom pożyczek pozabankowych, czyli zwykle tak zwanych chwilówek. Stosują przy tym uproszczone zasady udzielania zobowiązań, względem tych, jakie swoim klientom stawiają banki. By legalnie działać na polskim rynku finansowym, muszą spełniać określone warunki.

Forma działalności i kapitał zakładowy oraz wspólnicy

Obecnie, zgodnie z prawem, firmy pożyczkowe mogą działać w Polsce jedynie do wyboru w dwóch formach prawnych. Mogą funkcjonować jako spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tego spółka musi mieć minimalny kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł. Powinien on pochodzić wyłącznie z wkładów pieniężnych wspólników.

W przepisach polskiego prawa reguluje się również kwestię wspólników spółek, które prowadzą działalność pożyczkową. Członkostwo w zarządzie firmy pożyczkowej, radzie nadzorczej czy w komisji rewizyjnej będzie przeznaczone tylko dla osób, które nie były karane za:

·         przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
·         przestępstwa skarbowe.

Spółka prowadząca działalność pożyczkową - stacjonarnie czy w kanałach direct, musi też obowiązkowo uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wpis jest płatny i kosztuje 600 zł.

Koszty pod kontrolą

Przy udzielaniu pożyczek chwilówek firmy pożyczkowe muszą stosować się do przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, która została znowelizowana 11 marca 2016 roku. Na mocy jej przepisów ograniczono łączne koszty pozaodsetkowe pożyczek.

Ustawa wprowadziła w życie nowe zasady naliczania przez firmy oferujące m.in. pożyczki bez BIK, kosztów pozaodsetkowych. Wskazuje ona, że łączne koszty pozaodsetkowe pożyczki nie mogą przekroczyć sumy dwóch składników:

·         25 proc. kwoty pożyczki,
·         30 proc. wartości pożyczki w skali roku, co jest składnikiem zmiennym, zależnym od czasu trwania umowy pożyczkowej.

Odsetki również są limitowane i mogą wynieść co najwyżej tyle, co dwukrotność stopy referencyjnej NBP, powiększonej o 3,5 punktu procentowego.

Komentarze